Web Sitesi / Blog Sahibi Olmak

Günümüzde artık neredeyse tüm işlemlerimizi internet ve mobil cihazlar üzerinden yürütmekteyiz. Hal böyle olunca kişi ve kurumların da internete yelken açma isteği ortaya çıkmış durumda. İşte bu yazımda sizlere internet sahibi olmanın püf noktalarına değineceğim.

Neden Bir Web Sitesine Sahip Olmalısınız?

Az önce de dediğim gibi günümüz artık internet ve mobil cihazlar ile geçmekte. Ee durum böyle olunca markaların kurumsallaşma süreçlerine / kar marjına pozitif katkı veya bireylerin toplum arasında fark edilebilir olması bir web sitesi veya bir bloga sahip olmakla eş değerdir. Hayalinizdeki web sitesine sahip olmak sanılanın aksine çok basittir.

Web Sitesi Kurulumu

Bir Web Sitesine Sahip Olmak İçin Neler Gereklidir?

Web yayıncılığı aslında üç basit ürüne ihtiyaç duyar. Bunlardan birincisi domain (Türkçe: alan adı), ikincisi hosting (Türkçe: barındırma hizmeti/sunucu) ve son olarak site yazılımıdır. Bu üç ürünün kusursuz bir şekilde birleştirilmesi ile web sitesi sahibi olursunuz. Şimdi bu üç ürünü biraz daha detaylandıralım.

Domain (Alan Adı)

İnternetin ortaya çıktığı günden bu yana milyarlarca web sitesi oluşturulmuştur. Bu da demek oluyor ki milyarlarca alan adı kayıt edilmiş durumdadır. Peki alan adı nedir? Alan adı kısaca web sitenizin bağlantısıdır. Biraz daha açacak olursam eğer, şu an bulunduğunuz kişisel sitemin URL‘si alibulutyilmaz.com.tr veya gün içerisinde sıkça kullandığımız, üzerinde çeşitli aramalar yaptığımız Google‘ın google.com şeklindeki sihirli sözcükler içeren web sitesi adresidir. Domain çok çeşitli uzantılar ile bitebilir. Örneğin .com veya .net ya da akılda daha kalıcı ve kulağa daha süslü gelen .agency veya .istanbul gibi birçok alternatifleri mevcuttur.

Alan Adları

Peki Alan Adını Nasıl ve Nereden Kayıt Edebilirsiniz?

Bu soru için birçok firma faaliyet göstermekte fakat kendi deneyimlediğim birkaç firmayı listeleyecek olursam;

  • [Yabancı] Godaddy (Global marka olmasına rağmen yenileme dönemlerinizde fiyat olarak kazıklanmanız muhtemel)
  • [Yerli] IHS (ICANN tescilli oldukça güvenilir, kurumsal bir firma)
  • [Yerli] Alastyr (Yaklaşık 5 senedir birlikte çalıştığım hala da çalışmakta olduğum firma)
  • [Yerli] Natro (Birkaç sene önce kullandığım şu sıralar neredeyse hiç uğramadığım fakat kurumsal ve güvenilir firma)

 

Web Hosting

Hosting:

Şimdi de hostingin ne olduğuna bakacak olursak; hosting alan adımızı ve sitemizin dosya ve dokümanlarını barındırabileceğimiz bilgisayardır. Aslına bakarsanız bu bilgisayarlar evlerimizde veya iş yerlerimizde kullandığımız bilgisayarlardan neredeyse farksızdır. Tek farkları 7/24 yoğun yük altında ve kesintisiz çalışabilecek kapasitede donanım özelliklerine sahip olmasıdır. Hosting konusu oldukça detaylı bir konu olduğu için bunu ayrı bir yazımda sizlere anlatmayı planlıyorum bu yüzden burayı temel bir biçimde bırakıyorum. İlerleyen günlerde bu konu hakkında daha detaylı bir yazı hazırlayacağım.

Gelelim gerekli olan son ürüne: Yazılım

İşte bu konuda dünyada en çok tercih edilen, kişisel ve kurumsal herkese hitap edebilen web sitesi yazılımı veya içerik yönetim sistemi  (CMS) olan WordPress ‘i sizlere tavsiye etmekteyim. Şu an bulunduğunuz sitem de dahil olmak üzere birçok sitemde ve hizmet verdiğim müşterilerimin sitesinde WordPress ‘i tercih etmekteyim.

Madem gerekli olan tüm ihtiyaçları listeledik, şimdi de Adım Adım WordPress Kurulumu adlı yazımı okuyarak, 10-15 dakika içerisinde web sitenizi yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Yeni yazılarda görüşebilmek dileğiyle…

Bir Cevap Yazın