Adım Adım WordPress Kurulumu

Adım Adım WordPress Kurulumu

Günümüz de içerik yönetim sistemlerinin (CMS) %60,3’ünü tüm web sitelerinin ise %30,7’sini kapsayan popüler içerik yönetim sistemi olan WordPress’i sizler ile adım adım kurulumunu gerçekleştireceğiz. Öncelikle bir WordPress web sitesine sahip olmadan önce ihtiyacımız olan bazı araç ve gereçlere bakalım.

Kurulum İçin Gerekli Araç ve Gereçler

Listede gerekli olan tüm araç ve gerekleri hazırladıktan sonra kuruluma geçebiliriz.

Kurulumun ilk aşaması olan alan adını web hostinge bağlama veya diğer bir deyişle nameserver bilgilerini girme işlemini alan adı ve hostingi aynı firma üzerinden aldığınız takdirde birçok firmada otomatik gerçekleşmekte fakat farklı firmalardan satın aldıysanız bu bilgileri kendiniz güncellemeniz gerekmekte. Bu işlemler hakkında daha fazla bilgi edinmek için alan adı nameserver bilgisi güncellemek yazımı inceleyebilirsiniz.

WordPress Dosyalarının Sunucuya Aktarılması

 

WordPress Zip Çıkartma Komutu

Daha önce indirmiş olduğumuz, sıkıştırılmış haldeki (.zip) güncel WordPress dosyasını klasöre çıkartarak, aktarıma hazır bir hale getiriyoruz. Bu işlem için sırasıyla indirdiğiniz zip dosyasına sağ tıklayıp, ardından kullandığınız sıkıştırma programının komutlarından buraya çıkart demeniz yeterlidir. Bu işlem bilgisayarınızın işlem hızına göre 1-2 dk sürebilmektedir. Bu işlem sonunda çıkarttığınız konumda wordpress adında bir klasör oluşmuş olması gerekmektedir. Oluşan bu klasörün içerisine girerek dosyalarımızı kontrol ediyoruz. Aşağıdaki görseldeki gibi dosya ve klasörlere sahip olmanız gerekmektedir.

WordPress Kurulum Dosyaları

FTP Sunucusuna Bağlanmak ve Dosyaları Aktarmak

Daha önce indirip, kurulumunu yapmış olduğunuz FileZilla programını açarak hosting sağlayıcınızın size tanımladığı FTP bilgilerini kırmızı ile işaretli alana doğru bir biçimde giriniz, ardından Hızlı Bağlan butonuna tıklayarak bağlantı isteğinizi gönderiniz.

FileZilla Bağlantısı

Sunucu: Hostinginizin FTP alanını temsil eder, genel olarak ftp.alanadiniz.uzantiniz şeklinde bir bağlantı adresine sahiptir.
Kullanıcı Adı: FTP bağlantı noktanıza giriş yapabilmeniz için tanımlanmış kullanıcının giriş adıdır.
Şifre: FTP kullanıcısının bağlantıda yetkisiz erişimleri önlemek amaçlı şifresidir.
Kapı: FTP alanınıza tanımlı port numarasıdır, ön tanımlı olarak 21 gelmektedir. Programda bu alanı doldurmak zorunlu değildir.

Başarılı FTP Bağlantısı

Bilgileri doğru bir biçimde girip başarılı bir şekilde bağlantı sağladığınızda yukarıda kırmızı ile işaretlenmiş alanda sunucu klasörlerinizi görmeniz gerekmektedir. Bu alanda public_ftp klasörünü bularak, önceden hazırladığımız WordPress dosyalarını bu alana sürükle-bırak yöntemi ile aktarımı başlatabilirsiniz.

FileZilla Dosya Aktarımı

Aktarım işlemi internet hızlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden işlem tamamen bitene kadar programı kapatmamaya özen gösteriniz.

Dosya aktarı tamamlandığına göre bir sonraki adıma geçmenin de vakti gelmiştir.

Veritabanı Oluşturmak ve Siteyi Bir Veritabanına Bağlamak

 

Yazıyı Paylaş

Bir Cevap Yazın