Karalamalar

Hoş Geldin 1Password

Hatırlıyorum da 2010’lu yıllarda zamanın en popüler dokunmatik telefonu olan Nokia 5800 XpressMusic vardı. İşte o yıllar da Cupertino‘lu Symantec‘in parola yönetim uygulaması olan Norton Identity Safe ile tanışarak parola yönetimini tek çatı altında toplamaya merhaba demiştim.

Norton Identity Safe ile tanıştığım vakit, heyecan ile birkaç parolamı uygulamaya kaydetmiştim. Fakat gel zaman git zaman derken uygulamayı açmak için kullanılan ana şifreyi unutunca, uygulamaya erişimim de sonlanmış ve kendimi evden çıkarken anahtarı almayı unutup kapı dışında kalan ve masumca ailesinin gelmesini bekleyen çocuk gibi hissetmiştim. O zamanlar o parolayı bulmak hatta sıfırlayabilmek için saatlerce uğraştığımı hiç unutmam ama sonuç nafile.  Durum böyle kötü sonuçlanınca parola yönetim uygulaması bana göre değil deyip uzun bir süre eski klasik yöntemim olan parolalarımı bir yerlere not almaya devam ettim.

Fakat geçtiğimiz günlerde Wi-Fi şifremin kırılıp internetime ortak olunmasından sonra önem verdiğim internet güvenliğime bir kademe daha katı kurallar getirmem gerektiğini anlamış oldum. Son zamanlarda paranoyaklık seviyesinde, birbirinden bağımsız ve epey uzun karakterlerden oluşan şifrelerimi kağıt ortamında tutmam epey zorlaşmıştı. Üstüne birde böyle bir olay ile karşılaşınca şifrelerimi daha da güçlendirme ve anlamsızlaştırmam gerektiğine karar verip, bir zamanlar merhaba dediğim parola yönetim uygulamalarına tekrar ışık yapmış oldum.

İnternette biraz araştırma yaparak güncel ve popüler hizmetlere baktığımda en başta Lastpass adlı uygulama geliyordu ancak şifrelerimi 3. kişilere paylaşmak bu dönem de biraz mantıksız geldiği için farklı arayışlarda bulundum. Keepass adında açık kaynak kodlu yazılım karşıma çıka geldi fakat kendisine 15 gün kadar dayanabildim. Çünkü şifre kaydetmesinden, formu doldurmasına kadar her şey manuel yapılıyordu bu da bana ciddi anlamda zaman kaybı demekti. Az önce de dediğim gibi araştırmalarda öne çıkan Lastpass’e bir şans vermeyi tercih edip, gerekli kurulum ve ayarlamaları yaptım fakat beni ne hikmetse bir türlü tatmin edemedi.

Lastpass Windows Arayüzü

Arayüzü aşırı kullanışsız oluşundan zaten epey sıkılıyordum, birde bazı sitelerde çalışmaması veya bir şeyler yazdıktan sonra sürekli veri tabanına kaydetme isteği beni kendinden epey soğutmuştu. Üstüne birde geçmiş yıllarda birkaç hacklenme olaylarının gündemde olması beni daha da soğutarak, 2 aylık birlikteliğimize son verip farklı bir yazılım arayışına sürükledi.

Ekonomik bağımsızlığımı tam olarak ilan edememiş olmamdan dolayı olabildiğince bütçe dostu hatta ücretsiz çözüm arıyordum ancak bu işlerin cepten para çıkarak olduğunu gördükten sonra en çok tercih edilen ve nadir güvenlik sorunları yaşamış olan 1Passwordile tanışmaya karar verdim. Kendisi tanışmamıza özel bir jest yaparak bana kendisini 1 ay ücretsiz olarak tanıma fırsatı verdi, eğer kendisiyle anlaşabilirsek daha sonra ayda 11.99 TL‘ye birlikteliğimize devam edeceğiz.

1Password Windows Arayüzü

İlk deneyimlerimden kısaca bahsedecek olursam ciddi anlamda memnun oldum. Tek tıklama giriş yapmam olsun işlemleri hızlı bir biçimde gerçekleştirmem olsun beni şu an için tatmin etmiş durumda yalnız güvenlik önemlerini daha keşfedememiş olmamdan dolayı kendimi korumasız gibi hissediyorum. Şimdilik aktarabileceklerim bu kadar ilerleyen günler de detaylı inceleme ve karşılaştırma yazısı hazırlamayı düşünüyorum.

Ayrıca uzun zamandır sitemi bir çöplük gibi kullanmaktan sıkılıp, düzenleme kararı verdim ve içerik olarak sadece webmasterlık, fotoğrafçılık ve kişisel deneyimlere yer vermeyi ve haftada 2 yazı yayınlamayı planlıyorum bakalım süreç nasıl devam edecek hep birlikte göreceğiz.

Yeni yazımda tekrar görüşebilmek dileğiyle…

Bir Yorum Bırakın