Son zamanlarda sıkça karşılaştığım ve oldukça hoşuma giden küre fotoğraf diğer bir adıyla little planet (küçük gezegen) fotoğraflar hakkında detaylı bir yazı hazırlamaya karar verdim. Bu konuda little planet nedir ne değildir, nasıl gibi konulara adım adım değineceğim. Zaman kaybetmeden, haydi başlayalım.. 🙂

Neler Gerekli?

  • DSLR kamera veya daha kolayı 360 kameralar (Örn: Ricoh Theta S modeli)
  • Balık gözü lens veya geniş açı lens (tavsiye edilir eğer elinizde yoksa mevcut lensiniz ile de yapılır fakat biraz daha fazla zamana ihtiyacınız olacaktır.)
  • Panoramik başlık (kırılmalar olmaması için tavsiye edilir fakat o kadar masraf yapmanıza gerek yok sonuçta bu işi hobi amaçlı yapıyorsunuz.)
  • Tripod
  • Fotoğraf birleştirme yazılımları (Tavsiyem PTGui [ücretli yazılım], fakat yakın zamanda alternatiflerini de başka yazımda değerlendireceğim.)
  • Biraz zaman 🙂

Little Planet Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Kısaca little planeti tanımlamak gerekirse panoramik fotoğrafçılığın alt dalı diyebiliriz genellikle önemli nesneleri ön plana çıkartmak için kullanılır. Örneğin tarihi bir bina, anıt, heykel vs.

Nasıl Çekilir?

Eğer ki daha önce panoramik fotoğraf konusunda deneyim sahibiyseniz bu konuda zorlanmayacaksınız çünkü little planetin temeli 3 katmanlı panoramik fotoğraftan oluşuyor.

Elimde 360 kamera bulunmadığı için anlatımlarımı DSLR kamera için yapıyorum, zaten 360 kamerada çekimler tek bir tuşa basmakla halledilmiş oluyor o yüzden o taraf için anlatım yapmaya gerek yok 😉

Öncelikle dış mekanda çekim yapacaksak çekim yapılan bölgelerin bazı kısımlarında silueti oluşmaması için Güneş’in tam dik olduğu öğlen saatleri veya bundan biraz öncesi/sonrası tercih etmeniz fotoğrafın bazı bölümlerinin siluet oluşturmasının önüne geçilecektir.

Kurulum ve ayarlara başlıyoruz…

Eğer balık gözü lensiniz varsa mümkün mertebe ana nesneye yaklaşmaya bakın çünkü nesneye ne kadar uzak kalırsanız oluşturacağınız fotoğrafın etkisi aynı oranda azalacaktır. Tripod kurulumunu yaptıktan sonra makinemizi dikey kadraj çekecek bir biçimde tripodumuza monte ediyoruz.

Yukarıdaki görsel panoramik başlık olmadan ekipmanınızın nasıl gözükeceğini görüyorsunuz. Eğer panoramik başlık olmadan çekim yapacaksanız kesinlikle aceleci davranmayın aksi takdirde birleştirme sırasında fotoğraflarınızda kırılmalar çok olacaktır. Panoramik başlık elinizde mevcut ise bu sefer kullanacağınız lensin kırılma noktası denilen nodal pointi çok iyi ayarlamış olmanız gerekmekte. Düzgün ayarlayamamanız halinde başlığın hiçbir avantajı olmayacaktır.

Pozlama Değerleri:

Makine ayarlarınızı manuel [M] (el ile pozlama) moda getiriyorsunuz ve ışık koşullarınıza göre pozlama değerlerini giriyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta diyafram değerinizin [f] 5.6-11 arasında bir değer olmasıdır. Benim tavsiyem f/8.0 i kullanmanız. Diyafram değerinizi ayarladıktan sonra perde hızınızı ışık durumu göre bir değer giriyorsunuz. Daha sonra ISO değerini olabildiğince küçük bir rakama getiriyorsunuz. Kelvin ayarınızın otomatik ayardan çıkartıp, ışık koşullarına göre kelvin değerini giriyorsunuz. Pozlama ayarlarınızı tamamladıktan sonra yarım deklanşör yapıp makinenizin bip sesini duyar duymaz parmağınızı kaldırmadan lensiniz üzerinden ki otomatik netleme [AF] tuşunu manuel netlemeye [MF] alıyorsunuz. Ve çekim boyunca hiç bir ayar ile oynama yapmıyorsunuz aksi takdirde birleştirme sırasında panoramanızda netlik kaybı veya farklı ışıktan kaynaklı renk bozulmaları gibi kötü sonuçlar meydana gelebilir. Bu dakikadan itibaren çekime artık hazırsınız, vakit kaybetmeden çekime başlayabilirsiniz.

Biraz önce de dediğim gibi 3 katmanlı bir 360 derecelik panorama oluşturacağız. Panoramik çekimleri yaparken çektiğimiz fotoğraflarda bir önceki fotoğrafın sonunu referans alarak çekilmeli aksi takdirde birleştirme programları çekimlerinizi birleştirme sırasında referans noktalar oluşturamayacağı için başarısız bir panorama çalışması elde edeceksiniz. Çekim önceliği olarak orta katman, alt (zemin) katman ve üst (tavan/gökyüzü) katman olacak şekilde sıralanabilir.

 

Nasıl Birleştireceğiz ve Küre Oluşturacağız?

Birleştirme için en başarılı ve profesyonel yazılım PTGui olduğu için onu tercih ediyorum. Ücretli bir yazılım fakat ücret vermem diyorsanız kendiniz bir şekilde lisans konusunu çözeceğinize inanıyorum. 😉 Tabii ben bu işlere girmem diyorsanız alternatif yazılımlarda mevcut onlara da çok yakında değineceğim…

Çektiğiniz fotoğrafları bilgisayara aktardıktan sonra PTGui ‘yi açıyoruz.

Karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Buradan Load images… butonuna tıklayarak çekmiş olduğumuz tüm fotoğrafları seçiyoruz. Daha sonra  diyerek seçim işlemini tamamlıyoruz. Eğer seçim işlemi başarılı oldu ise karşımıza aşağıdaki gibi ekran gelecektir.

Bu ekranda görsellerin hemen altında bulunan kamera ve lens bilgilerini yazılım otomatik dolduracağı için herhangi bir ayar değiştirmenize gerek yok. Birleştirmenin başlaması için hemen altta bulunan Align images… butonuna tıklayarak, işlemleri başlatıyoruz.

Birleştirme işlemi bilgisayarınızın donanım gücüne göre değişik sürelerde tamamlanır. Arada donmuş gibi bir hisse kapılırsanız yanılıp, programı kapatmaya çalışmayın.. 😉

İşlemi başlattığınızda yukarıdaki gibi bir ekran karşınıza gelecektir. Bu dakikadan itibaren yapmanız gereken sadece beklemek..

 

Birleştirmenin tamamlanmasının ardından karşınıza yeni pencerede Panorama Editor diye bir ekran gelecektir. Bu ekranın en üstünde yer alan Projection menüsüne tıklayıp, açılan pencerenin en altında yer alan Little Planet sekmesine tıklamanız ile gezegeni elde etmiş olacaksınız.

Fotoğrafın üstüne gelerek, farenizin sol tık tuşuna basılı tutuarak gezegenin yönünü ve bakış açısını değiştirebilirsiniz. Tüm ayarlamalar tamamlandıktan sonra sıra geliyor kaydetmeye. Panorama Editor penceresini alta indirip, PTGui ‘nin ana ekranına gelerek buradan Create panorama diyoruz ve karşımıza kayıt için bir ekran geliyor.

Ayarlarınızın yukarıdaki ekran gibi olmasına dikkat ediniz. Tabi yükseklik/genişlik ve kayıt edilecek yer değerleri değişiklik gösterebilir bunu unutmayın. Buradaki değerleri kontrol ettikten sonra Create panora butonuna tıklayıp işlemin tamamlanmasını bekleyiniz.

Vee sonuç…

 

Umarım anlatımım yeterli olmuştur, başka yazılarda görüşmek üzere. Sevgi ve saygılarımla..

Bir Cevap Yazın