Mobil Fotoğrafçılıkta İşinize Yarayacak 10 İpucu – Seri 1 - Ali Bulut YILMAZ
15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://www.alibulutyilmaz.com.tr 300 true

Mobil Fotoğrafçılıkta İşinize Yarayacak 10 İpucu – Seri 1

Teknolojinin ilerlemesiyle kullandığımız cihazlar akıllanırken boyutları da ciddi derecede ufalmış durumda. Bir zamanlar kilolarca ağırlıktaki fotoğraf makineleri de bu değişime ayak uydurarak telefonlarımızın içine girdiler. Hatta bu durumdan o kadar memnun kaldık ki mobil fotoğrafçılık veya cep telefonu fotoğrafçılığı adı altında fotoğrafçılık alanı bile hayatımızda ciddi yer edindi. İşte bu yazımda mobil fotoğrafçılıkta aklınızda bulundurmanız gereken 10 ipucunu sizlerle paylaşacağım.

1-Temiz Lens Mükemmel Bir Başlangıç

Fotoğraf: Xavier Wendling

Elimizden bırakamadığımız telefonlarımızın kamera bölümüne gün içinde defalarca dokunuyoruz ya da bir yerlere temas ettiriyoruz. Lens üzerinde yağ veya kir birikmesinden dolayı fotoğraf çekerken kameranın netleme yapamamasına ya da çekim sırasında netlik kaybına neden olabilmekte. Kötü bir başlangıç yapmamak adına her çekim öncesi kameramızın lensini yumuşak bir bez yardımı ile çok bastırmadan temizlemeye özen göstermekte fayda var.

2-Pil Seviyenizi Çekime Hazır Tutun

Fotoğraf: Steve Johnson

Cihazlarımız akıllandıkça enerjiyi her ne kadar verimli kullansa da günü tek şarjda çıkartmakta epey zorlanıyorlar. Tam fotoğraf çekecekken şarjımızın bitmesi hiç isteyeceğimiz bir durum değil. Bu yüzden şarj seviyenizi sürekli kontrol etmeli, her an hazırlıklı olmalıyız. Küçük de olsa bir powerbank yanımızda bulundurmak yaşanabilecek kötü şarj senaryolarının bir nebze önüne geçecektir.

3-Kamerayı Sabit Tutun

Fotoğraf: Freshness Mag

Her ne kadar teknoloji gelişmiş, optik imaj stabilizasyonu özellikli kameralar çıkmış olsa da işi şansa bırakmamak gerek. Fotoğraf çekerken bir keskin nişancı misali ellerimizi titrettirmemeye, silahımızı (kamerayı) sarsmamaya dikkat etmemiz gerekiyor. 😉 Özellikle gece gibi düşük ışık koşullarında titremeye bağlı bulanık çekimlerin moralinizi bozması işten bile değil. Sonradan pişman olmamak adına çekim sırasında nefesinizi tutabilir, bununla birlikte dirseklerinizi göğüs kafesinizle birleştirerek destek alabilir veya ihtiyacınıza yönelik bir tripod satın alıp çekimlerde kullanabilirsiniz.

4-Dijital Zoom Kullanmayın

Fotoğraf: Bilinmiyor

Dijital zoom özelliği yakınlaştırmak istenilen durumlarda tembelliğe kaçanlar için kurtarıcı bir çözüm gibi gelse de aslında dijital zoom ile temelde  fotoğrafı düzenleme programında kırpma işlemi gerçekleştirir gibi bir işlem uygulanıyor, dolayısıyla görüntü kalitesi (çözünürlük) her zoom yapmanızla biraz daha düşüyor. Bunun yerine birkaç adım atarak nesneye fiziksel olarak yaklaşmak veya varsa telefoto lense geçiş yapmak daha mantıklı bir çözüm olacaktır.

5-Çoklu – Seri Çekim Modunu Kullanın

Fotoğraf: Bilinmiyor

Çoğu kişi telefonunda fazla yer kaplaması endişesi ile fotoğraf çekimi sırasında çekim sayısını kısıtlandırıyor halbuki çoklu/seri çekim yaparak olası birçok istenmeyen durumların önüne geçmiş olabilmenin avantajını yakalayabilirsiniz. Ne mi? Mesela anı kaçırmak ve ya daha sonradan fark edip pişman olmanızı engelleyecek daha farklı kadraj gibi. Hala depolama alanınızdan endişeliyseniz çekim sonrası fotoğrafları inceleyerek, gereksizleri çöp kutunuza gönderebilirsiniz. 😉

6-Panoramik Çekim İle Geniş Açı Havası Katın

Fotoğraf: Bilinmiyor

Güncel telefonların çoğunda artık iki hatta üç kamera bulunuyor. Çoklu kameraya sahip telefonlarda kameraların birisi geniş açı özelliğine sahip lenstir. Eğer böyle bir avantajınız varsa kullanmaktan çekinmeyin ancak yoksa da üzülmenize gerek yok. Telefonunuzu dik pozisyonda panorama modunu açarak, yavaş ve sabit bir çizgi üzerinde panoramik çekim yapabilir ve elde etmek istediğiniz geniş açılı fotoğrafı adeta lens varmışçasına çekim yapabilirsiniz.

7-Altın Noktaları Kullanarak İlgiyi Toplayın

Fotoğraf: Victor Benard

Hiç fark ettiniz mi bilmiyorum ama kameranızı açtığınızda ekranda iki yatay ve iki de dikey çizgiler belirmekte. Eğer kameranızı açtığınızda bu çizgiler gelmiyorsa ayarlar kısmından çizgileri aktif edebilirsiniz. Bahsettiğim çizgilerin kesişim noktalarına (altın noktalar) çekmek istediğiniz nesneleri yerleştirerek, fotoğraftaki ilgi merkezini oluşturun, böylece fotoğraflarınızı paylaştığınızda daha fazla ilgiye maruz kalacaktır.

8-Çizgilerin Gücünü Kullanın

Fotoğraf: Martin Sanchez

Hazır altın noktalardaki çizgilerden bahsetmişken fotoğrafınızda çizgilere yer vermeyi ihmal etmeyin. Özellikle birbirine zıtlık (kontrast) oluşturacak çizgiler veya yolun kıvrımı gibi basit nesneler fotoğrafınıza artı bir değer katacaktır.

9-Farklı Perspektifler Oluşturmayı Deneyin

Fotoğraf: Joshua Ness

Standart fotoğrafı herkes çekebilir ama önemli olan içinizdeki yaratıcı kişiliği ortaya çıkarabilmek. Tek düze olmak yerine daha kreatif düşünün ve fotoğrafınızda farklı perspektifler oluşturmaya bakın.

10-Gereğinden Fazla Filtreleme Yapmayın

Fotoğraf: Alex Blajan

Fotoğraf çeken çoğu kişinin severek kullandığı filtreler, yerinde ve yeterli oranda kullanıldığı vakit fotoğrafınıza değer kattığı gibi abartılı kullanımda tam bir faciaya dönüşebilir. Bu yüzden az olsun öz olsun deyiminden yola çıkarak fotoğraflarınızda minimum filtre kullanmayı alışkanlık haline getirin.

Bonus: Telefonunuzu Gezdirmenin Tam Vakti 🙂

Evde oturarak iyi bir fotoğrafın ayağınıza geleceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, biraz temiz hava almanın tam vakti.

Yeni yazımda görüşebilmek dileğiyle…

Paylaş:
SONRAKİ YAZI
Manzara Fotoğrafçılığında Yapılan 5 Hata

0 Yorum

    BİR YORUM BIRAKIN

    Değerli ziyaretçim, uzun zamandır üzerinde çalışma yürüttüğüm çevreci projem Yeşil Adım'a tüm enerji ve konsantrasyonumu odaklama kararı vermiş bulunuyorum. Bu yüzden buralar ŞİMDİLİK biraz sessiz kalacak gibi. Projemi hala incelemediyseniz butondan detaylara ulaşabilirsiniz.Yeşil Adım'a Git
    +