Samsung 850 EVO SSD İnceleme

2015 yılında satın almış olduğum Asus marka dizüstü bilgisayarımın son zamanlarda yavaşlık ve işlem yaparken tıkanma sorunları ile başımı ağrıtması üzerine çözüm yolları arayışına gitmek zorunda kaldım. Arkadaş çevreme danışmamın ve internette birkaç forumda araştırmalarım sonucunda bilgisayara SSD revizyonu yapmam gerektiği kararına varmamın ardından bu sefer benim için daha zorlu bir süreci başlatmış oldum.

Hangi SSD’yi almalıyım?

Samsung 850 Ailesi / Görsel: CNET

İşte bu sorunun cevabını verebilmem benim için epey uzun sürdü çünkü piyasada onlarca marka ve bir o kadar da model bulunuyordu. Yine forumlarda araştırmalarım sonucunda SSD konusunda çoğu kişinin tercihi Samsung üzerine olmuştu. Samsung üzerine biraz daha araştırma yaptığımda karşıma 850 ve 860 olmak üzere iki model ve bu modellere ait EVO ve Pro adında alt serileri olduğunu görmüş oldum.

Malum kur durumları epey yüksek olduğu için bu donanımlar da epey pahalıydı. Hele 860 serisi piyasaya çıkalı çok olmadığı için hem ekstra pahalı hem de tedarik sıkıntısı çekilen bir üründü. Bu yüzden biraz daha düşünüp, mantıklı karar vermek en doğrusu olacaktı. Samsung marka bir SSD alacağım kesindi fakat hangi modeli almam gerektiğine hala karar verememiştim.

Apple Macbook Pro with Touch Bar

Bilgisayarı maksimum 1-2 sene daha kullanmayı planlıyordum çünkü ilerleyen süreçte uzun zamandır hayallerimi süsleyen Apple’ın Macbook Pro’sunu almaya karar kılmıştım. İşte bu yüzden beni bir süre idare edecek, ekonomik bir çözüm bulmalıydım. Hal böyle olunca karşıma tek seçenek 850 serisinden EVO model SSD kalıyordu.

Zaten az önce de dediğim gibi 860 serisi piyasada neredeyse yoktu ve internette bir tek Hepsiburada‘da bulunuyordu. Ve baktığım gün fiyat anormal derecede düşük olduğu için bana sahte veya arızalı şüphesi uyandırdığı için almaktan vazgeçtim. 🙂 Sanal alışverişleri pek sevmeyen biri olarak 250 GB kapasiteye sahip ürünü yaşadığım yerdeki Vatan Bilgisayar mağazasından 400 küsür TL civarı bir fiyata aldım.

Samsung 850 EVO Bağlantı Noktası / Görsel: CNET

Aldığım gibi eve giderek hemen kurulum işlemlerine başladım. Kutu içeriğinden bahsedecek olursam; siyah renkli karton bir kutu ile ambalajlanmış biri biçimde satışa sunulmuş. Kutunun içerisinden SSD’nin kendisi ve bir takım kitapçık ve broşürle birlikte bir CD yer alıyor. Bu CD’nin içeriside SSD’nin yönetim yazılımı olan Samsung Magician kurulum dosyaları mevcut. Bilgisayarı söküp (ustalığımı konuşturdum ve vida artırdım 😀 ), ardından eski 5400 RPM’lik HDD ile yeni SSD’yi değiştirdikten sonra işletim sistemi ve kullandığım programları kurarak revizyonu başarılı bir biçimde gerçekleştirmiş oldum.

Şunu diyebilirim ki daha önceleri klasik HDD ile bilgisayarım 5 dakikayı geçen kendine gelebilme süresi yeni SSD ile ortalama 20-25 saniye düşmüştü. Ciddi anlamda rahatlama yaşamıştım. SSD değişimi bence bu devirde bir zorunluluk olarak kabul edilebilir.

Yazıma son vermeden önce ürün hakkında artı ve eksileri kabataslak bakacak olursak eğer;

+ 500MB/sn üzerinde okuma ve yazma hızı ile mükemmel hız deneyimi
+ SATA3 desteği ile güncel cihazlar yanında eski portlar ile de uyumlu
+ Düşük güç tüketimi (özellikle pille kullanımda ciddi fark hissediliyor)
+ Donanım şifreleme özelliği ile verileri korumaya yardımcı olması
+ Fiyat/Performans ürünü
+ Rakiplerine göre teknoloji olarak ileride bir ürün olması ve gerçek anlamda hız vaad etmesi
– PRO versiyonuna göre yarısı kadar garanti ömrüne sahip olması (5 YIL / 75 TBW)
– 4 sene öncesinin ürünü olup, piyasaya yeni ürün sürülmüş olması
– Kapasite olarak yeterli olmaması (Kişisel tercih)
– Beraberindeki yazılımın otomatik güncellenmemesi

Sonuç olarak; genel itibariyle oldukça memnun kaldığım, idare etmelik veya birkaç yıl kesintisiz kullanmayı planlayıp bütçe dostu ürün arayışında olan herkesin alabileceği bir ürün. Yalnız alırken benim gibi hataya düşüp 250 GB. versiyonu yerine 500 GB. versiyonunu almakta fayda var zira kapasite yetersiz kalabiliyor. Tabi bununda bir çözümü var sürekli olarak kullanılmayan verileri harici harddiske taşımak.. 🙂

Bir sonraki incelemelerde tekrar görüşmek dileğiyle…

Bir Cevap Yazın