Samsung 850 EVO SSD İncelemesi

Samsung 850 EVO SSD İncelemesi

2015 yılında büyük bir heyecanla aldığım bilgisayarım son zamanlar da yavaşlık ve işlem yaparken tıkanmalar nedeniyle beni deli ediyordu. Zaten bundan bir ay öncesinde de hard diskte badsector sebebiyle servise giden bilgisayar, diski yenilenmiş bir biçimde bana geri gelmiş olsa da, şuan yaşadığım sorunlara bir çözüm üretemiyordu.

Hal böyle olunca bilgisayara acil olarak donanım takviyesi yapıp, bu durumdan kurtulmam gerekiyordu. Olabildiğince ekonomik fakat bir o kadar da performans elde edebileceğim bir ürünü almam gerekiyordu. Çünkü senelerdir hayalim olan Apple ‘ın Macbook bilgisayarlarından yakın gelecekte almayı hedefliyorum, bu yüzden de bütçemi eski bir bilgisayara yükseltme yaparak harcamak bana pek de mantıklı gelmiyordu.

Hayallerimi süsleyen Apple Macbook 🙂

İnternet üzerinden birkaç forum sitesi ve yaşadığım yerdeki Vatan mağazasında çalışan tanıdıklar ile görüştükten sonra Samsung‘un EVO serisi SSD benim için hem ekonomik hem de uzun vadeli kullanım vadettiği kanısına vardım. Yalnız burada da bir sorun vardı. Birincisi kapasite sorunu diğeri de yaklaşık 1 ay öncesi kadar yeni serinin çıkmış olması ve sadece internet sitelerinde tek tük bulunması. Alışverişi daima fiziksel yapan biri olarak, intenetten alışveriş yapmayı hiç istemiyordum. İçimden bir ses bana “Neden eski seriyi alacaksın git yeni seriden al, bir şey olmaz.” diyordu ama diğer tarafım da “İnternet alışverişlerine güven olmaz git Vatan’a ne varsa ona bak, al.” diyordu.

Karamsar tarafımı dinleyerek Vatan mağazasına gidip, 399 TL’ye Samsung 850 EVO 250 Gb. SSD aldım. Eve büyük bir heyecanla giderek, montaj işlemlerini gerçekleştirdim. Bir güzel Windows’umu ve kullandığım programları kurduktan sonra yeniden başlatmamla şok olmam bir oldu.

Bilgisayarım muazzam bir hıza ulaşmıştı.

Zaten ilk kurumlarda farkı hissetmiştim, fakat bu hızın gerçek olduğunu ilk defa yeniden başlatmam ile teyit etmiş oldum. 5400 RPM normal bir disk ile senelerdir çile çektiğimi farkına biraz geç fark ettim. Normal şartlarda 50-60 saniyenin üstünde boot olup, kendine gelmesi de 3-5 dakikayı bulan bilgisayarım; SSD ile birlikte her şey hazır bir vaziyete 10-15 saniyede geliyor. Kullandığım Photoshop, Office gibi program ve oyunlarım saniyeler içerisinde açılıyordu. Yavaşlamalar ve tıkanmalar artık tarihi eser olmuş vaziyette. Ayrıca depolama kapasitesi olarak başlangıçta beni biraz tereddüt ettirse de şuan için oldukça ideal seviyelerde olduğu söylenebilir.  Kısacası; taktığım andan itibaren bana senelerdir HDD eziyeti çektiğimin pişmanlığı yaşatan bir ürün oldu.

Görseller Donanım Haber'den alıntılanmıştır.

Artı ve Eksilere Bakacak Olursak;

+Rakiplerine göre oldukça hızlı ve ileri teknoloji donanımlara sahip,
+3D V-NAND işlemci,
+5 yıl sınırlı garanti ve 75 TBW ömür verilmiş durumda,
+HDD ‘den SSD ‘ye geçişinize yardım eden yazılım mevcut,
+Donanım şifreleme özelliği bulunuyor,
+Fiyat/Performans ürünü sayılabilir,
+Düşük güç tüketimi (pildeyken hissedilebilir derece de kullanım artışı)
-Teknoloji olarak 4 yıl öncesine ait,

Son olarak, eğer benim gibi bilgisayarının hız ve performans düşüklüğünden yakınan birisiyseniz ve bütçe dostu olup üstün performanslı bir ürün almak istiyorsanız kesinlikle bu ürünü almanızı tavsiye ederim. Hatta bir miktar daha verip serinin yeni üyelerinden birilerini de tercih edebilirsiniz.

Yazıyı Paylaş

Bir Cevap Yazın