Ücretsiz Kurumsal Mail (e-Posta) Hesabı Açmak

Adım adım WordPress kurulumunu başarı ile tamamladıktan sonra ziyaretçilerimiz ile bağlantı sağlayabilmek ve daima ulaşılabilir olmak adına bir e-posta adresini daima sitemizin iletişim sayfası kısmında bulundurmakta fayda var. Yalnız internette gezinirken gözüme çarpan bir durum var, birçok web sitesi iletişim sayfalarında kurumsal nitelikli e-posta adresi vermek yerine Gmail, Hotmail, Yahoo gibi e-posta servis sağlayıcılarının uzantılarından ibaret mail adreslerini iletişim amaçlı kullanıyor. Ee durum böyle olunca da ister istemez ziyaretçinin gözünde eksi puan almanız işten bile değil.

İşte bu yazımda sizlere ziyaretçilerinizin gözünde ciddi görünmenizi sağlayacak @alanadiniz şeklinde kurumsal e-posta hesabı nasıl alınacağına değineceğim.

Öncelikle kurum.yandex.com.tr web site bağlantısına tıklayarak, Yandex‘in ilgili sayfasına giriş yapın.

Yandex Kurumlar için Mail Anasayfa Ekran Görüntüsü

Ardından sağ üst köşede kırmızı ok ile işaretlemiş olduğum Giriş yazısına tıklayarak mevcut Yandex hesabınıza giriş yapın. Eğer hali hazırda Yandex hesabınız yoksa aynı sayfadan bir hesap oluşturabilirsiniz.

Yandex Kurumlar için Mail – Alan Adı Ekleme

Giriş işlemeni başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra yine kırmızı kesikli çizgi ile işaretlenmiş alana alan adınızı www gibi eklentileri olmadan yazarak Alan adı ekle butonuna tıklayınız. Tıkladıktan sonra alan adının varlığı hakkında bilgiler birkaç saniye içinde alınıp, sayfa yenilenecektir.

Yandex Kurumlar için Mail – Alan Adı Doğrulama

Sayfa yenilendiğinde karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecek, burada ilk adımda alan adınızı doğrulamanız istenmektedir. Yeşil ile işaretlediğim alanda da görebileceğiniz gibi alan adınız doğrulanmamış olarak gözükmekte. Doğrulama işlemini kırmızı ile işaretlenmiş alanda bulunan üç adımdan herhangi bir işlemi yapmanı yeterli sayılmakta. En zahmetsiz ve basit yöntem turuncu ile işaretlediğim ilk seçenek olduğu için işlemlere bu adımı anlatarak devam edeceğim. Sizlerin de bu adım üzerinden devam etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Eğer alan adınız .TR ile bitiyor ve kayıt işlemlerini Nic.TR üzerinden gerçekleştirdiyseniz alan adınız haklarını kaybetmemek adına üçüncü seçenekte istenen e-posta değiştirme işlemini uygulamayınız!

Bilgisayarınızda boş bir Notepad belgesi oluşturuyoruz. Ardından belge içerisinde istenen metini belgenin içerisine yazarak sırasıyla Dosya > Farklı Kaydet dedikten sonra Metin Belgesi (*.txt) yerine Tüm Dosyalar diyerek Yandex’in bizlere vermiş olduğu .html ile biten dosya ismini sonunda .html olacak şekilde yazıp kayıt ediyoruz. İstenen dosya bu şekilde hazırlanmış oldu. Şimdi sıra da bunu sitemiz hostuna yüklemekte. 🙂 Bu işlemi de, hazırlamış olduğumuz dosyayı FTP sunucumuza bağlanarak public_html klasörünün içerine atmak ile tamamlıyoruz.

Yandex Kurumlar için Mail – Alan Adı Sahiplik Kontrolü

Aktarım işlemi tamamlandıktan sonra kontrol işleminin başarılı olabilmesi için 5 dk. ile 1 sa. beklemeniz gerekebilir fakat genellikle bu birkaç dakika içerisinde tamamlanıyor. Kırmızı ok ile gösterilen butona tıklayarak durum kontrolü yapınız, işlem başarılı ise ikinci adıma geçebilirsiniz fakat işlem başarısız olursa otomatik olarak belirli aralıklarla tekrar kontrol gerçekleşecektir. Bu süreçte beklemekten başka çareniz yoktur. Birkaç saat geçmiş fakat işlem hala hatalı ise buraya kadar yaptığınız işlemleri kontrol etmekte fayda vardır.

 

Bir Cevap Yazın