Yedeklemenin Önemi

0

Sizinde bildiğiniz gibi günümüz dijital çağı ve bu çağda gerçekleştirdiğimiz tüm işlemler bir bilgisayar veya bir akıllı cihaz üzerinden yürütülüyor. Hal böyle olunca da verilerimizin kaybolması,çalınması, veya erişilemez duruma gelmesi kimsenin isteyeceği bir durum değil. İşte bu ve benzeri durumlarda kayıplarımızı en aza indirmek hatta sıfır kayıp ile sorunu çözümlememiz yaptığımız yedeklemelere bağlı. Neyse lafı fazla uzatmadan yedeklemenin önemini size yaşadığım bir olay ile paylaşmak istiyorum.

Geçtiğimiz günlerde bilgisayarımın işletim sistemini yükseltmek üzere hazırlıklarımı yapmıştım. Planıma göre servis tarafından bilgisayarıma yüklenen Windows 8.1 ‘i Windows 10 ‘a yükseltecektim. Bunun için ilk olarak normal yükseltme yaptım fakat servis Windows kurulumu sırasında standart lisans anahtarı girerek kurulum gerçekleştirdiği için yükseltme geçersiz oluyordu. Mecburen sıfırdan kurulum yapacaktım.

Evdeki USB belleği bulamadığım için çılgınca bir fikre kalkışıp; 4 Tb. ‘lık harici diskimden 64 Gb. boyutunda bir bölüntü açarak buraya sıfırdan kurulum dosyalarını oluşturdum. Oluştururken bir ara uyarı verse de kurulum bölümü başarılı bir şekilde oluşturulmuştu. Olaydan habersiz, bir güzel sıfırdan kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra harici harddiskin gözükmemesi ile jeton “tınk” etti. 😀 Etti etti ama olan fotoğraf arşivi yedeklerime olmuş oldu. O an nasıl anlatayım bilemiyorum. Sanki kaynar sular başımın üstünden dökülmüş gibi hissettim, her yerime bir ateş bastı.

İnternette olayı araştırsam da çözüm pek yok gibiydi. Biraz daha araştırdıktan sonra ümidi kesip, tüm arşivime veda ediyordum ki aklıma 2 Tb. ‘lık diskteki veriler geldi. Biraz karmaşık bir dosyalamış olsam da fotoğrafların küçük bir kısmını o diskte bulmuş oldum. Biraz daha araştırırsam muhtemelen diğer fotoğraflara da erişim sağlayacağıma inanıyorum. 🙂

Eh bu olaydan sonra (gerçi daha önceleri de veri kaybetmişliğim var ama bunun kadar ciddi olduğunu düşünmüyorum.) daha da akıllanmış olmalıyım ki kendime küçük bir veri merkezi oluşturmak üzere adımları atmış bulunmaktayım. (Hatanın neresinden dönersek kar kardır.)
Bundan böyle verilerim şu şekilde yedekleme yapılacak.

  1. Elde ettiğim orijinal verileri (dosya, doküman vs.) ilk etap bilgisayarım üzerinde düzenleyerek klasörleme yapacağım.
  2. Düzenlenmiş olan dosyaları aynı anda 2 ve 4 Tb. ‘lık disklerime kopyalarak çift yedek oluşturacağım. Böylece herhangi bir disk arızasında ikinci yedeğimden verilerimi kurtarabileceğim. Yetti mi? Yetmeeez. 😀
  3. Çift yedekte şuan minimum depolama boyutum 2 Tb. ‘lık diskimi baz alarak, bunu da 3 farklı bulut depolama üzerinde yedekleyerek tam yedek işlemlerimi tamamlayacağım. Peki upload işlemlerini nasıl çözeceksin derseniz onun da cevabı hazır. Bir kısmı evdeki internetim üzerinden, bir kısmı da okuldaki fiber network yapısı üzerinden tamamlayacağım. 🙂

Bir sonraki yazımda tekrar görüşebilmek dileğiyle…

Bir Cevap Yazın